Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Çukurovalılar Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Çukurovalılar Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti

ABONE OL
31 Mart 2024 20:24
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Çukurovalılar Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Çukurovalılar Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti

.2024

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Çukurovalılar Dayanışma Derneği’ni ziyaret ederek, dernek üyeleriyle sohbet etti.

facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing buttonprint sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Tatar ziyarette yaptığı konuşmada, Çukurova Üniversitesinden kısa süre önce fahri doktora aldığını hatırlat

Çukurovalılar Dayanışma Derneği’nin her zaman esnaf, halk, iş insanları, çiftçi hayvancılıkla uğraşanlarla iç içe olduğunu ve işbirliği içinde çalışmalarını sürdürdüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, sorunların çözülmesi için derneğin görüşlerinin önemli olduğunu vurguladı.

“Sivil toplum örgütleri olarak düşünceleri yaymanız bir hizmettir” diye konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Lefkoşa Türk Belediyesi eski çalışanlarından ve asbaşkan Önder Ecesoy ile diğer dernek
dernek üyelerine Allah’tan rahmet diledi yaşamını sürdürenleri saygıyla andı.

Ziyaret vesilesiyle herkesin Ramazanını kutlayan Cumhurbaşkanı Tatar, bereketli günler diledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’a 1974 yılından sonra Çukurova’dan gelip ülkeye yerleşenler olduğunu belirterek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gelişmesi ve kalkınması için hep birlikte Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteğiyle mücadele verildiğini söyledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde barış, huzur ve güven içinde yaşandığını anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin her zaman KKTC’nin arkasında duracağını ve Kıbrıs Türkü’nü asla yalnız bırakmayacağını vurguladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gutierres ile 5 Nisan’da yapacağı görüşmeye de değinen Cumhurbaşkanı Tatar, görüşmede Kıbrıs Meselesi’nde Kıbrıs Türk Tarafının pozisyonunu, uğradığı haksızlıkları ve beklentilerini anlatacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Rum tarafının tek taraflı olarak Avrupa Birliği’ne girmesinin ardından olası bir federasyon temelinde çözüm ile Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlük hakları ve askeri varlığının sona ereceğini bu nedenle iki devletin işbirliğine dayalı bir çözüm modelini istediklerini, egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü kabul edilmeden yeni ve resmî müzakerelere başlanmayacağını kaydetti.

 

 

 

 

 

‘Kıbrıs Türkü bir antlaşmaya muhtaçtır’ diye algı yaratıldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar; turizm, yükseköğretim, tarım, sanayi, inşaat sektörü ve bilişimde yapılan yatırımlar ve gelişmelerle KKTC’nin kendi ayakları üzerinde duracağı bir yapının oluşturulduğuna dikkat çekti.

Kurum, kuruluşlar ve demokrasisiyle varolan devlette müreffeh yarınlara ulaşmak için çalışmaların sürdüğünü aktaran Cumhurbaşkanı Tatar, yaşanan sıkıntılarla ilgili de çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Yükseköğretimde yaşanan sıkıntıların aşılması için YÖK ile işbirliği yapıldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, yabancılara mal satışı konusunda da takiplerin yapıldığını ve yeni düzenlemelere de gidilebileceğini kaydetti.

Turizm, üniversiteler ve inşaatta yapılan yatırımlarla KKTC’nin varlığının dünyaya duyurulduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’den gelen su ile tarımda yeni uygulamalara gidildiğini, tüm sektörlerde marka değerlerinin artırılması için çalışmaların süreceğini söyledi.
Dosya Adı

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-cukurovalilar-dayanisma-dernegini-ziyaret-etti-12172

 


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Arabic AR Azerbaijani AZ Chinese (Simplified) ZH-CN Dutch NL English EN Finnish FI French FR Frisian FY German DE Hindi HI Irish GA Italian IT Kazakh KK Kyrgyz KY Portuguese PT Russian RU Spanish ES Tajik TG Turkish TR Uzbek UZ