Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği iftar etkinliğine ilişkin basın bilgisi

Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği iftar etkinliğine ilişkin basın bilgisi

ABONE OL
2 Nisan 2024 01:51
Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği iftar etkinliğine ilişkin basın bilgisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

No: 141/24, Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği iftar etkinliğine ilişkin basın bilgisi

 

 

 

 

1 Nisan 2024 tarihinde mübarek Ramazan ayı münasebetiyle ülkemizde akredite olan Müslüman ülkelerin büyükelçilerinin katılımıyla iftar etkinliği düzenlendi.

Resim

 

Etkinlikte Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov konuştu.

 

Yaklaşan mübarek Ramazan ayını en içten tebriklerini ileten Bakan Ceyhun Bayramov, bu kıymetli ayda tüm İslam alemine barış, refah ve huzur diledi.

Resim

 

Disiplin, karşılıklı anlayış ve desteğin yer aldığı mübarek Ramazan ayının Müslüman dünyasını birbirine yakınlaştırdığını belirten Bakan Ceyhun Bayramov, İslam’ın bu yüksek değerlerinin de milli mirasımızın ayrılmaz bir parçası olduğuna dikkat çekti.

 

Azerbaycan’da farklı dinlerin temsilcilerinin barış ve uyum içinde yaşadığı ve hiçbir gerekçeyle ayrımcılığın bulunmadığı memnuniyetle vurgulandı.

Resim

 

Mübarek Ramazan ayını kutladığımız bu günlerde, İslam dünyasının karşılaştığı birçok zorluk, İslamofobik eğilimler ve Müslümanlara yönelik ayrımcılık vakalarındaki artış vurgulandı. Bu tür tehditlerin birçok ülkenin ulusal politikası haline geldiği kaydedildi ve ciddi endişeler dile getirildi.

 

Aynı zamanda dünyanın farklı bölgelerinde meydana gelen çatışmaların, özellikle İsrail-Filistin çatışmasının yeniden alevlenmesinin ve Gazze bölgesindeki insani durumun ciddi endişe yarattığı ifade edilerek, ateşkesin bir an önce sağlanmasının önemi belirtildi. mümkün olduğu vurgulandı. Mevcut zorluklara karşı ortak mücadelede birlik ve dayanışmanın gösterilmesinin yanı sıra, çatışmaların uluslararası hukuk normları çerçevesinde barışçıl çözümünün teşvik edilmesinin önemine dikkat çekildi.

 

Yaklaşık 30 yıl süren çatışmaların ardından Azerbaycan topraklarının işgalden kurtarılmasının, ülkemizin tüm topraklarında egemenliğimizin yeniden tesis edilmesinin, askeri işgalin ortadan kaldırılmasının, Azerbaycan Ordusunun şanlı zaferinin ülkemiz ve bölgemiz için öneminden bahseden konuşmada, Başkomutan Muzaffar tarafından, İslam diniyle ilgili anıtların yıkılmasının sona erdirildiği ve aynı zamanda da yerleştirildiği kaydedildi.

 

Etkinlikte toprak bütünlüğümüz için şehit düşen şehitlerimizin aziz anısı anıldı.

 

Daha sonra konuşan ülkemizdeki kordiplomat duayeni, Filistin’in ülkemizdeki Büyükelçisi Nassir Abdul Karim Abdul Rahim, Ramazan ayı münasebetiyle tüm İslam alemine barış, huzur ve ilerleme temennisinde bulunarak, Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını temenni etti. bütün dualar kabul olur.

 

 

 

 

 

Kafkas Müslümanları Yönetimi temsilcisi İmam Gurban Aliyev’in iftar duasını okumasının ardından törene katılanlar için iftar masası açıldı.

 

 

 

Paylaş
BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no14124

 


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Arabic AR Azerbaijani AZ Chinese (Simplified) ZH-CN Dutch NL English EN Finnish FI French FR Frisian FY German DE Hindi HI Irish GA Italian IT Kazakh KK Kyrgyz KY Portuguese PT Russian RU Spanish ES Tajik TG Turkish TR Uzbek UZ